Опубліковувач

Informacja o naborze wniosków o przyznanie środków z KFS 2025 - I tura

Na podstawie §2 pkt. 1 Rozporządzenia Ministra Pracy Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 14 maja 2014 r. w sprawie przyznania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (tj. Dz. U. z 2018 r. poz. 117.) Powiatowy Urząd Pracy w Zwoleniu ogłasza nabór wniosków pracodawców o przyznanie środków na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego.
Przyjmowanie wniosków będzie prowadzone w okresie od 12.02.2025 r. do 20.02.2025 r.
Termin składania wniosków upływa z dniem 20.02.2025 r. o godz. 14:00
Wnioski składane poza wyznaczonymi terminami nie będą podlegały rozpatrzeniu.
Przed złożeniem wniosku prosimy o zapoznanie się z Zasadami przyznawania środków na kształcenie ustawiczne w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego w 2025 roku.
Informujemy, iż dostępny limit środków finansowych w ramach KFS w 2024 r. wynosi 450 000,00 zł.  z przeznaczeniem na następujące priorytety: 

Priorytet 1. Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w zawodach określonych jako deficytowe na danym terenie tj. w powiecie czy województwie.

Składając wniosek o dofinansowanie z KFS w ramach tego priorytetu pracodawca powinien wskazać, że wnioskowana forma kształcenia ustawicznego dotyczy zawodu deficytowego w Powiecie Zwoleńskim. Oznacza to zawód zidentyfikowany jako deficytowy w oparciu o wyniki „Barometru zawodów 2025" powiatu zwoleńskiego (wyniki badań zamieszczone na stronie https://barometrzawodow.pl).

Wnioskodawca powinien do wniosku dołączyć oświadczenie, że potencjalny uczestnik szkolenia spełnia warunki dostępu do priorytetu (wzór oświadczenia Wnioskodawcy dotyczący priorytetu nr. 1).

Priorytet 2. Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy.

Przez „nowe procesy, technologie czy narzędzia pracy" w niniejszym priorytecie należy rozumieć procesy, technologie, maszyny czy rozwiązania nowe dla wnioskodawcy a nie dla całego rynku. Przykładowo maszyna istniejąca na rynku od bardzo wielu lat, ale niewykorzystywana do tej pory w firmie wnioskodawcy jest w jego przypadku „nową technologią czy narzędziem pracy".

Wnioskodawca, który chce spełnić wymagania priorytetu powinien udowodnić, że w ciągu jednego roku przed złożeniem wniosku bądź w ciągu trzech miesięcy po jego złożeniu zostały/zostaną zakupione nowe maszyny i narzędzia, bądź będą wdrożone nowe procesy, technologie i systemy, a osoby objęte kształceniem ustawicznym będą wykonywać nowe zadania związane z wprowadzonymi/ planowanymi do wprowadzenia zmianami. Wsparciem kształcenia ustawicznego w ramach priorytetu można objąć jedynie osobę, która w ramach wykonywania swoich zadań zawodowych/ na stanowisku pracy korzysta lub będzie korzystała z nowych technologii i narzędzi pracy lub która wymaga nabycia nowych kompetencji niezbędnych do wykonywania pracy w związku z wdrożeniem nowego procesu.

Decyzja dotycząca uznania spełnienia wymagań priorytetu 2 zostanie podjęta na podstawie wiarygodnego dokumentu przedstawionego przez Pracodawcę, np. kopii dokumentów zakupu, decyzji dyrektora/zarządu o wprowadzeniu norm ISO itp. oraz logicznego i wiarygodnego uzasadnienia (wzór oświadczenia Wnioskodawcy dotyczący priorytetu nr. 2).


Priorytet 3. Wsparcie kształcenia ustawicznego pracodawców i ich pracowników zgodnie z potrzebami szkoleniowymi, które pojawiły się na terenach dotkniętych przez powódź we wrześniu 2024.
Priorytet ten jest adresowany do pracodawców prowadzących działalność na terenach, na których obowiązuje rozporządzenie Rady Ministrów z 16 września 2024 roku w sprawę wykazu gmin, w których są stosowane szczególnie rozwiązania z usuwaniem skutków powodzi z września 2024r., oraz rozwiązań stosowanych na ich terenie (Dz. U. 2024 poz. 1859).


Priorytet 4. Poprawa zarządzania i komunikacji w firmie w oparciu o zasady przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi, rozwoju dialogu społecznego, partycypacji pracowniczej i wspierania integracji w miejscu pracy.

Propozycja tego priorytetu wynika z faktu, że mobbing i dyskryminacja to jedno z najpoważniejszych zagrożeń spotykanych w wielu firmach. Dlatego kreowanie bezpiecznego i wspierającego środowiska pracy jest kluczową rolą pracodawców, sprzyja efektywności pracowników. W ramach tego priorytetu mogą być finansowane szkolenia zawierające tematykę, w zakresie której pracodawcy i pracownicy zostaną wyposażeni w wiedzę i umiejętności m.in.:

✓ do rozpoznawania, rozumienia i przeciwdziałania mobbingowi w miejscu pracy, co zwiększy ich uważność na sposób komunikacji i budowania relacji w ich zespołach;

✓ dotyczące różnych formy mobbingu, jak zrozumieć jego wpływ na zespól oraz jak skutecznie reagować i zapobiegać sytuacjom o charakterze mobbingowi w przyszłości;

✓ rozpoznawania/uważności (szczególnie menedżerowanie/pracodawcy) na zachowania i relacje w zespołach;

✓ do promowania bezpiecznego i wspierającego środowiska pracy;

✓ na temat skutków społecznych i prawnych mobbingu lub dyskryminacji;

✓ dotycząca wdrażania procedur przeciwdziałania i reagowania na przypadki nieprawidłowości;

Priorytet ten ma również zachęcić do tworzenia i oferuje wsparcie w zakresie zasad funkcjonowania i działania rad pracowniczych  - na poziomie unijnym i poszczególnych krajów UE. Ma pomóc znaleźć odpowiedź na pytanie jak promować reprezentację pracowniczą w postaci rad pracowniczych w Polsce. W obliczu wymogu prawnego powołania Rady Pracowników przez pracodawców zatrudniających co najmniej 50 pracowników lub na wniosek co najmniej 10% załogi, staje się jasne, jak kluczowe jest prawidłowe funkcjonowanie tych organów. Wnioskodawca powinien dołączyć do wniosku oświadczenie, że potencjalny uczestnik szkolenia spełnia warunki dostępu do priorytetu (wzór oświadczenia Wnioskodawcy dotyczący priorytetu nr. 4).

Priorytet 5. Promowanie i wspieranie zdrowia psychicznego oraz tworzenie przyjaznych środowisk pracy poprzez m.in. szkolenia z zakresu zarządzania wiekiem, radzenia sobie ze stresem, pozytywnej psychologii, dobrostanu psychicznego oraz budowania zdrowej i różnorodnej kultury organizacyjnej.

Priorytet adresowany jest do wszystkich pracodawców, bez względu na rodzaj i obszar prowadzonej działalności, w ramach którego można przeszkolić każdego pracownika czy pracodawcę bez względu na wykonywaną pracę. Priorytet ten oferuje wsparcie w zakresie poprawy bardzo szeroko pojętego zdrowia psychicznego w tym również szkolenia z zakresu działań go wspierających. W ramach niniejszego priorytetu środki KFS będą mogły sfinansować kształcenie ustawiczne w niżej wymienionych obszarach:

✓ rola pracodawcy w wspieraniu zdrowia psychicznego;

✓ przyczyny i skutki stresu zawodowego, wypalenia zawodowego oraz radzenia sobie z nimi;

✓ skuteczna komunikacja w zespole, budowanie otwartego środowiska pracy, tworzenie przyjaznego środowiska pracy;

✓ różnorodność w miejscu pracy, integracja pracowników wywodzących się z różnych grup pokoleniowych;

 ✓ promowanie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, zdrowego stylu życia, technik relaksacyjnych i innych metod radzenia sobie ze stresem;

Wnioskodawca powinien dołączyć do wniosku oświadczenie, że potencjalny uczestnik szkolenia spełnia warunki dostępu do priorytetu (wzór oświadczenia Wnioskodawcy dotyczący priorytetu nr. 5).

Priorytet 6.  Wsparcie cudzoziemców, w szczególności w zakresie zdobywania wiedzy na temat polskiego prawa pracy i integracji tych osób na rynku pracy.

W ramach tego priorytetu mogą być finansowane szkolenia tylko dla cudzoziemców.  Należy jednocześnie pamiętać, że szkolenia dla cudzoziemców mogą być finansowane również w ramach innych priorytetów, o ile spełniają oni kryteria w nich określone. Wśród specyficznych potrzeb pracowników cudzoziemskich wskazać można w szczególności:

✓  doskonalenie znajomości języka polskiego oraz innych niezbędnych do pracy języków, szczególnie w kontekście słownictwa specyficznego dla danego zawodu;

✓ doskonalenie wiedzy z zakresu specyfiki polskich i unijnych regulacji dotyczących wykonywania określonego zawodu;

✓ rozwój miękkich kompetencji, w tym komunikacyjnych, uwzględniających konieczność dostosowania się do kultury organizacyjnej polskich przedsiębiorstw i innych podmiotów, zatrudniających cudzoziemców;

 Powyższa lista nie jest katalogiem zamkniętym i każdy pracodawca może określić własną listę potrzeb. Wnioskodawca powinien dołączyć do wniosku oświadczenie, że potencjalny uczestnik szkolenia spełnia warunki dostępu do priorytetu (wzór oświadczenia Wnioskodawcy dotyczący priorytetu nr. 6).

Priorytet 7.  Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji niezbędnych w sektorze usług zdrowotnych i opiekuńczych.

Celem wprowadzenia niniejszego priorytetu jest chęć wsparcia osób zatrudnionych w sektorze usług zdrowotnych i opiekuńczych. Warunkiem skorzystania z dostępnych środków jest oświadczenie pracodawcy o konieczności odbycia wnioskowanego szkolenia lub nabycia określonych umiejętności z zakresu usług zdrowotnych i opiekuńczych. Dostęp do priorytetu ma każdy pracodawca posiadający na dzień 01.01.2025r. PKD 2007 w Sekcji Q lub PKD 2025 w Sekcji R tj. Opieka zdrowotna i pomoc społeczna w działach:

  • 86 – opieka zdrowotna,

  • 87 – pomoc społeczna z zakwaterowaniem,

  • 88- pomoc społeczna bez zakwaterowania,

Wnioskodawca powinien dołączyć do wniosku oświadczenie, że potencjalny uczestnik szkolenia spełnia warunki dostępu do priorytetu (wzór oświadczenia Wnioskodawcy dotyczący priorytetu nr. 7).

Priorytet 8.  Rozwój umiejętności cyfrowych.
Pracodawca wnioskujący o dofinansowanie podniesienia kompetencji cyfrowych w ramach ww. priorytetu, powinien wykazać w uzasadnieniu, że posiadanie konkretnych umiejętności cyfrowych, które objęte są tematyką wnioskowanej formy kształcenia ustawicznego, jest powiązane z pracą wykonywaną przez osobę kierowaną na szkolenie. Pracodawca w uzasadnieniu wskazuję potrzebę nabycia nowych umiejętności. Wnioskodawca powinien dołączyć do wniosku oświadczenie, że potencjalny uczestnik szkolenia spełnia warunki dostępu do priorytetu (wzór oświadczenia Wnioskodawcy dotyczący priorytetu nr. 8).

Priorytet 9. Wsparcie rozwoju umiejętności związanych z transformacją energetyczną.

Priorytet ten adresowany jest do wszystkich pracodawców, którzy w jakikolwiek sposób chcą przyczynić się do realizacji założonych celów transformacji energetycznej np. przejścia z energetyki tradycyjnej, na przykład węglowej, do bardziej przyjaznych środowisku źródeł energii np. wiatraków czy farm fotowoltaicznych. W ramach tego priorytetu mogą być również finansowane szkolenia mające na celu rozwój tzw. Kompetencji zielonych czyli zestawu umiejętności pozwalających na działania na rzecz zrównoważonego rozwoju oraz szkolenia w obszarze szeroko pojętej ekologii. Wnioskodawca powinien dołączyć do wniosku oświadczenie, że potencjalny uczestnik szkolenia spełnia warunki dostępu do priorytetu (wzór oświadczenia Wnioskodawcy dotyczący priorytetu nr. 9).

UWAGA!!!

  1. Środki KFS muszą zostać wydane i rozliczone w roku 2025. 

  2. Składany wniosek musi mieścić się w obszarze przynajmniej jednego priorytetów.

 
Przy rozpatrywaniu wniosków uwzględnia się :
1) zgodność dofinansowywanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok:
2) zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy,
3) koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;,
4) posiadanie przez organizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego,
5) w przypadku kursów – posiadanie przez organizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego,
6) plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS,
7) możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku, z uwzględnieniem limitów, o których mowa w art. 109 ust. 2k i 2m ustawy.

Uwaga:  Wszystkie zaplanowane we wniosku działania muszą się rozpocząć i być sfinansowane w roku bieżącym.

Zabrania się jakiejkolwiek modyfikacji wniosku oraz załączników.
Wniosek pozostawia się bez rozpatrzenia  w przypadku  niedołączenia wymaganych załączników oraz w przypadku modyfikacji dokumentów.

Wypełnione wnioski, wraz z kompletem załączników, należy składać w Powiatowym Urzędzie Pracy w Zwoleniu - pok. 9.
 
Szczegółowych informacji na temat przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego udziela specjalista ds. rozwoju zawodowego w pokoju 9, tel. 48 676 27 94 wew. 124.

Załączniki

Wniosek pracodawcy z załącznikami KFS - 2025
Wniosek pracodawcy z załącznikami KFS - 2025.zip 2529 KB
Zasady KFS 2025
Zasady KFS 2025.pdf 319 KB
Barometr Zawodów - powiat zwoleński 2025
Barometr Zawodów - powiat zwoleński 2025.pdf 189 KB

Informacje o publikacji dokumentu

Menu Display